Výhody betónovej strešnej krytiny
Keď premýšľate nad strešnou krytinou, ktorá ochráni váš dom na dlhé desiatky rokov, určite zvažujete materiál…
Zatekanie do konštrukcie na viacerých miestach, starobou sa rozpadajúce škridle, pripravovaná inštalácia fotovoltiky alebo len treba zladiť strechu s novou fasádou. Dôvodou k výmene strešnej krytiny môže byť veľa. Vo všetkých prípadoch je na prvom mieste rovnaká otázka. Z akého materiálu nová strecha bude? Prinášame niekoľko argumentov, prečo siahnuť po škridle z betónu. A tiež vyvrátime niekoľko mýtov, ktoré sa v tejto súvislosti tradujú.
Na začiatok ale to najzásadnejšie. Platí, že tam, kde bola pálená škridla, dá sa použiť tiež betónová. A naopak. Pokiaľ do hry nevstupujú pamiatkári, je tak rozhodnutie celkom na preferenciách investora.
Betón patrí do základov, nie na strechu. Mýtus, ktorý nemá žiadny reálny základ. K jeho vyvracaniu stačí rýchly pohľad do technických listov a kalkulačka. Pri bežnej betónovej strešnej krytine Beta a Hodonka je celková hmotnosť jedného štvorcového metra 42,5 kg. A pri pálenej škridle? Hmotnosť sa líši podľa vzoru a výrobcu, najčastejšie nájdete hodnoty medzi 39,6 až 44,7 kg.
Keď to zoberieme na celú strechu, napríklad s typickou plochou 200 štvorcových metrov, dostaneme sa s použitím našej betónovej strešnej krytiny na hodnotu 8500 kilogramov. Pokiaľ to tiež spočítame pre tú „ najsubtilnejšiu“ bežne používanú pálenú škridlu, dostaneme sa na 7920 kilogramov. Rozdiel osem percent a 680 kilogramov. A ešte jedno číslo pre porovnanie – ak na tejto modelovej streche budete mať 10 centimetrov mokrého snehu, bude jeho hmotnosť osem ton.
Hmotnosť teda nie je pri výbere strešnej krytiny argumentom. Rozdiely medzi pálenou a betónovou škridlou sa pohybujú v jednotkách percent. A to v oboch smeroch. Rozdiel sa ešte ďalej stráca v prípade zasneženia, veľkú úlohu hrá aj osadenie fotovoltikou alebo solárnymi panelmi.
Cena za meter štvorcový? Takto náklady na rekonštrukciu určite nezistíte. Dôležité je zohľadniť aj cenu ďalších prvkov, ako sú okrajové, odvetrávacie, alebo protisnehové škridle. Prakticky vždy platí, že strecha z betónovej krytiny je lacnejšia. Veľký cenový rozdiel vytvoria napríklad hrebenáče, všeobecne potom všetok kusový tovar. Trochu úsmevné, ale pre ilustráciu zaujímavé, je porovnanie cien štylizovaného kohúta na hrebeň. Ten z tehlárskej hliny je o zhruba 40 % drahší ako jeho „betónový kolega“.
Na strešnú krytinu KM Beta je záruka 50 rokov, reálna životnosť je ale ďaleko vyššia.
"Pri betónovej krytine nedochádza vplyvom dlhodobých účinkov teploty a vlhkosti k žiadnym zmenám tvaru. Naviac, vďaka svojmu zloženiu je extrémne mrazuvzdorná a vysoko odolná proti mechanickému poškodeniu."
TIP: Pri kritine KM Beta sú z betónu aj doplnky. Tie tak majú rovnaký vzhľad aj životnosť. V prípade, keď sú pri iných systémoch použité prvky z plastu, dochádza k nerovnomernému starnutiu a je narušená farebná jednoliatosť strechy.
Od matnej po vysoko lesklú, od tehlovej po modrú či zelenú. Betónová strešná krytina KM Beta umožňuje individualizáciu alebo naopak neinvazívne začlenenie do architektúry. Záleží na prioritách investora. Napríklad pri type Beta sú k dispozícií tri povrchové úpravy a sedem možných farieb. Varianty krytiny:
Strecha už neslúži len ako ochrana domu. Musí byť pripravená aj na inštaláciu mnohých systémov a technológií. Pri plánovaní preto vždy hľadajte, či výrobca má v ponuke prvky pre hromozvody, odvetranie, zadržanie snehu, vybudovanie nášľapov a lávok alebo inštalácií solárnych kolektorov a fotovoltiky.
Nechali sme si to spočítať. Uhlíková stopa súvisiaca s výrobou betónových škridiel na strechu pri ploche 200m2 sa dá vyjadriť hodnotou 1,8 tony CO2. Toľko vyprodukuje bežné auto po najazdených 13 000 kilometrov. A preto ešte lepšie porovnanie – výroba pálených škridiel pre rovnakú plochu znamená zhruba 3 tony CO2. Prečo taký obrovský rozdiel? Pri betónových škridlách je síce nutné upraviť cement, ale ten tvorí len 20% hmotnosti výrobku. Kamenivo sa len ťaží a triedi. Pri pálených škridlách je základom tehliarska hlina. Tú je nutné vyťažiť, pomlieť, sformovať, vysušiť a následne vypáliť. To sú všetko energeticky veľmi náročné procesy.
Regionálni manažéri KM Beta pôsobia po celej Slovenskej republike. Vyhľadajte toho najbližšieho k vám.
Využite naše kalkulačky materiálu prostredníctvom ktorých si jednoducho spočítate spotrebu daného materiálu.
Získajte exkluzívnu zľavu na stavebné materiály. Stačí sa zaregistrovať.
Chcem zľavu