Vyhľadávanie
Ako vyzerá moderná strecha? Dva plášte, teplá podšívka, funkčná bielizeň
Autor
KM Beta a.s.
Dátum publikovania
Tagy
Sdílení

Hlavná funkcia strechy je jasná. Chrániť pred vetrom, dažďom alebo snehom. Okrem toho ale môže výrazne ovplyvniť tepelnú a akustickú pohodu v dome. V neposlednom rade má potenciál ovplyvniť vzhľad a využiteľnosť priestoru v podkroví. Aby sa tak stalo, musí byť šikmá strecha tvorená niekoľkými vrstvami. A podobne, ako je to v prípade vášho oblečenia, aj tu má každá z nich svoju špecifickú funkciu. Čo všetko sa teda musí vojsť medzi strešnú krytinu a podhľad?

Návrh strešnej konštrukcie vždy rieši projektová dokumentácia. Napriek tomu existujú dôvody, prečo by aj laik, v tomto prípade v úlohe investora, mal mať o jednotlivých vrstvách aspoň základnú znalosť. Umožní mu to v spolupráci s projektantom definovať vlastnosti strechy podľa svojich predstáv, ovplyvniť jej funkčnosť a posúdiť finančnú náročnosť zvoleného riešenia.

Základom každej šikmej strechy je jej nosná konštrukcia. Má tri hlavné úlohy – niesť strešný plášť, preniesť zaťaženie do zvislých konštrukcií domu a definovať vnútorný priestor pod strechou. Navrhuje sa v niekoľkých rôznych prevedeniach od klasickej sústavy krokiev až po priehradové väzníky. To, aká bude v tom vašom prípade, navrhne projektant, ktorý musí okrem iného zohľadniť aj miestne klimatické podmienky.

Čo je to pod škridlou? Skladba šikmej strechy

Samotná skladba strechy, vzaté z vonkajšej strany, začína krytinou. Ide o prvok, ktorý má spolu s tvarom rozhodujúci vplyv na vzhľad strechy a vlastne celého domu. V jej výbere má investor veľkú slobodu, môže dať na svoje osobné preferencie - v každom prípade je ale ideálne všetko rozhodnúť ešte pred spracovaním projektovej dokumentácie.

  •  Krytina

Výhodou betónovej strešnej krytiny KM Beta je možnosť voľby z troch tvarových typov, až štyroch povrchových úprav od lesklej po matnú. A k tomu sedem farieb. Ďalším benefitom systémového riešenia KM Beta sú doplnky, ktoré umožňujú inštaláciu fotovoltaiky, kolektorov, antén a podobne. Tieto prvky sú z rovnakého materiálu – teda betónu – ako základné škridly. Vrátane identickej povrchovej úpravy. To zvyšuje estetickú hodnotu strechy, čo platí aj po mnohých rokoch.

  •  Laty a kontralaty

Pod samotnou krytinou sú strešné laty, obvykle prierezu 60x40 mm, na ktorých je strešná krytina položená. Kotvené sú ku kontralátam, ktoré sa umiestňujú súbežne s krokvami. Výška kontralaty je určená požiadavkou na vetraciu medzeru medzi plášťami. Vrchný plášť strechy tvorí krytina, spodný potom podstrešná fólia, teda DHV vrstva. „Najčastejšie sa volí variant kontralát s výškou 40 mm a šírkou 60 mm, čo je dostatočné z hľadiska vetrania strechy a statiky a zároveň bezpečné na uchytenie k podkladu,“ vysvetľuje technický konzultant KM Beta Vlastimil Sova.

  •  Doplnková hydroizolačná vrstva

Ďalšou súčasťou strechy je doplnková hydroizolácia (DHV). Umiestňuje sa pod kontralaty. Jej úloha je zrejmá z názvu - chráni pred vlhkosťou to, čo je pod ňou. V prvom rade pred vetrom hnaným dažďom a prachovým snehom alebo vzlínajúcou vodou z roztápajúceho sa ľadu a kondenzátom. Použiť môžete napríklad hydroizolačnú fóliu KM Beta 150 TT.

„Typicky ide o prípady, kedy bude využívané podkrovie. Používa sa aj vtedy, pokiaľ nie je dodržaný bezpečný sklon pre vybranú strešnú krytinu alebo keď je strecha konštrukčne náročná – obsahuje vikiere, zložitejšie úžľabia, strešné okná a podobne,“ hovorí Vlastimil Sova.

Priestor medzi hydroizoláciou a krytinou je odvetrávaný. Úlohou tejto vzduchovej medzery je odvádzať vlhkosť, ktorá sa tam môže dostať napríklad kondenzáciou na rube krytiny, alebo aj cez tepelnú izoláciu z interiéru. Počas letných mesiacov potom dokáže aj odvádzať teplo. „Tu je dôležité, aby bol zabezpečený dostatočný prísun vzduchu v oblasti odkvapovej hrany a následne jeho odvod prostredníctvom vetracích škridiel a vetraného hrebeňa."

TIP: Ak chcete získať komplexnú podporu výrobcu, nechajte si spočítať projekt na váš dom od nás. Na adrese www.kmbeta.sk/kalkulacky nájdete dve možnosti. Buď presný výpočet podľa projektu alebo orientačný – v tomto prípade zadáte len základné parametre a vyberiete materiály. V oboch prípadoch sú do výpočtu zahrnuté všetky potrebné prvky.

 

  • Tepelná izolácia strechy

V okamihu, keď rozhodujete o zateplení strechy, je nutné položiť si hneď dve otázky. Koľko a kam? Na prvú otázku vám odpovie normou požadovanej hodnoty súčiniteľa prestupu tepla. Podľa toho, do akej energetickej kategórie vaša stavba spadá, zvolíte zodpovedajúci druh a silu izolantu. Zostáva teda druhá otázka. Kam? Máte tri možnosti. Doteraz najbežnejšia – a dnes už nedostatočná metóda – je vkladanie izolácie medzi krokvy. Existujú ale aj iné prístupy – nadkrokvová a podkrokvová izolácia strechy. Trendom, motivovaným zjavnými výhodami, sa ale teraz stáva nadkrokvová tepelná izolácia. Aká je jej skladba? Všetky prvky sa v celistvej vrstve umiestňujú nad krokvy, pod hydroizolačnú (DHV) fóliu.

„Benefity nadkrokvového zateplenia spočívajú v tom, že izolácia nie je ničím prerušená. Vďaka radeniu jednotlivých vrstiev a použitým materiálom, zaisťuje vyššiu bezpečnosť v otázkach parotesnosti, vzduchotesnosti a zároveň eliminuje riziko vzniku tepelných mostov,“ zhŕňa Vlastimil Sova. Pozitívny dopad má toto riešenie aj na akustickú pohodu v dome. Za zmienku určite stojí aj získanie priestoru v podkroví, pohľadovo priznané drevené prvky (trámy, krokvy) v interiéri alebo rýchla montáž.

  •  Parozábrana

Zásadnú funkciu v strešnom súvrství plní hlavná vzduchotesniaca a parozábranná vrstva z interiérovej strany. Zamedzuje prestupu vodnej pary do konštrukcie strechy a vzniku porúch spôsobovaných vlhkosťou. Tvoriť ju môže vnútorná omietka, rôzne materiály vo forme fólií a pásov alebo impregnované dosky na báze dreva.

 

Čo ďalej?

So šikmými strechami súvisia desiatky ďalších tém. Okrem už spomínaného ide napríklad o prípravu na inštaláciu fotovoltaiky, protisnehové opatrenia, zabezpečenie prístupu alebo vytváranie prestupov na odvetranie. Pokiaľ vás to zaujíma, pozrite sa na naše ďalšie články v sekcii Tipy a triky.

Často sa pýtate:


Čo je šikmá strecha?

Šikmá strecha je tá, ktorá má aspoň jeden sklon, čím sa odlišuje od strechy plochej. Poznáte ju aj podľa trojuholníkového štítu. Existujú rôzne typy šikmých striech od sedlovej, manzardovej, pultovej až po valbovú.


Čím sa zatepľuje strecha?

V ponuke je polystyrén, penová izolácia, minerálna vlna. Voľba závisí od špecifických podmienok stavby a požiadaviek na tepelnú izoláciu.

Začítajte sa do niektorého z našich predchádzajúcich článkov:

 

Vyhľadajte najbližšieho regionálneho manažéra na 3 kliky!

Regionálni manažéri KM Beta pôsobia po celej Slovenskej republike. Vyhľadajte toho najbližšieho k vám.

    Kalkulačky materiálu

    Využite naše kalkulačky materiálu prostredníctvom ktorých si jednoducho spočítate spotrebu daného materiálu.

    Spočítať

    Získajte exkluzívnu zľavu na stavebné materiály. Stačí sa zaregistrovať.

    Chcem zľavu