Vyhľadávanie
Strecha od základu nová. Keď rekonštrukcia nestačí
Autor
KM Beta a.s.
Dátum publikovania
Sdílení

Eternitová krytina, cez ktorú sa dostávala voda do strešného plášťa. Poškodené krovy aj ďalšie prvky strešného plášťa. Chýbajúci stužujúci veniec. A k tomu odhodlanie komplexne zmodernizovať celý dom po rodičoch. Tomáš Franka zvolil nekompromisné riešenie. Celá strecha musí dole. V projekte tej novej potom od začiatku počítal s betónovou strešnou krytinou Beta – v lesklej čiernej povrchovej úprave. Ako vyzerala jeho cesta k novému bývaniu?

 

Tomáš Franka vlastní dom v obci neďaleko Zvolena už 14 rokov. Teraz prišiel čas prebudovať ho na nový domov pre rodinu. „Celkový stav domu prakticky vylučoval iba opravy. Prešli sme si tak celým procesom od statického posúdenia cez projekt až po stavebné povolenie,“ vysvetľuje východiskovú situáciu. A aby toho nebolo na jedného investora málo, pridala sa ďalšia starosť - likvidácia eternitu.

Postup odstránenia eternitu

 

Vláknitý cement. V minulosti veľmi často používaný materiál. Bežne sa označuje – s odkazom na obchodnú značku pôvodného výrobcu – ako eternit. A dodnes je možné ho vidieť vo forme šablón alebo vlnitých dosiek ako strešnú krytinu na domoch, chalupách a prístreškoch. Pokiaľ túto krytinu likvidujete, musíte dodržať niekoľko pravidiel. Eternit totiž obsahuje azbest.

Takže žiadne zhadzovanie do kontajnera alebo na nákladné auto, ale opatrné snímanie. Zo všetkého najskôr je nutné eternit veľmi dôkladne prevlhčiť. Potom opatrne odstraňovať jednu šablónu po druhej, lámanie materiálu je neprípustné. Krytinu je nutné ešte na streche ukladať do igelitových obalov. „O špecifikách likvidácie eternitu sme vedeli, takže sme všetko zverili odbornej firme, ktorá vyriešila aj likvidáciu tohto nebezpečného odpadu,“ vysvetľuje Tomáš Franka.

TIP: Eternitovú krytinu môžete za predpokladu dodržania všetkých zásad a použitia patričných ochranných pomôcok odstrániť svojpomocne. Pokiaľ nezmeníte dispozíciu strechy, nepotrebujete na to ani stavebné povolenie. Podrobný popis celého procesu nájdete v článku Eternit. Ako ho dostať dole, čo dať namiesto neho?

 Čo dať namiesto eternitu? Zvážte betónovú krytinu

 

Betónová strešná krytina Beta je pre svoju obľúbenosť najdlhšie vyrábaným typom v našom portfóliu. Neustále prechádza úpravami s cieľom zaistiť maximálnu funkčnosť, navyše je už k dispozícii v štyroch povrchových úpravách od extra lesklej, hladkej až po matnú. Farbu môžete vyberať zo siedmich variantov. „S ohľadom na okolitú zástavbu a podľa nášho vkusu nám vyšla ako najvhodnejšia kombinácia lesklej povrchovej úpravy Briliant a čiernej farby,“ uvádza Tomáš Franka dôležité kritérium pri voľbe strešnej krytiny.


INFO: Pokiaľ vás zaujíma, ako sa zmení celková hmotnosť strešného plášťa v prípade náhrady eternitu betónovou strešnou krytinou, urobili sme výpočet za vás. Pokiaľ vezmeme ako referenčný príklad strechu so sklonom 30 až 40 stupňov, potom celková hmotnosť jedného štvorcového metra celej skladby plášťa je 24 kilogramov. V prípade betónovej strešnej škridly je to 30 kilogramov. Vzhľadom na to, že každá strecha musí byť konštruovaná tak, aby zvládal nápory vetra a prívaly snehu, je rozdiel v hmotnosti zanedbateľný av praxi nie je nutné ho riešiť.

Systémové riešenie pre modernú strechu

 

Ďalším dôvodom, prečo sa Tomáš Franka rozhodol pre betónovú strešnú krytinu KM Beta bola dostupnosť škridiel pre špeciálne funkcie. Tie v tomto prípade nie sú riešené plastom, ale sú taktiež betónové a v rovnakej farbe a povrchovej úprave. Strecha je vďaka tomu farebne jednotná. A to nielen keď je nová, ale aj po rokoch – rovnaký materiál zaručuje rovnomerné starnutie. V prípade tohto projektu boli použité odvetrávacie a anténne škridly, škridly káblových prestupov a bleskozvodové hrebenáče. „Sľubujeme si od toho elegantný vzhľad strechy a jej stopercentnú funkčnosť,“ uzatvára Tomáš Franka.

V rámci projektu na úpravu domu sa zmenila dispozícia strechy. Z valbovej na sedlovú. Strešný plášť, osadený spolu s konštrukciou na novo zhotovený stužujúci veniec, navyše musel ponúknuť možnosť obytného podkrovia, s ktorým investor do budúcnosti počíta. Koľko stojí nová strešná krytina, bolo veľmi ľahké zistiť. Orientačný rozpočet je možné získať priamo na našich stránkach, stačí iba poznať základné rozmery. Ide síce o orientačný výpočet, ale vzhľadom na zahrnutie všetkých doplnkov a príslušenstva je veľmi dobre použiteľný. Navyše všetko trvá niekoľko minút.

Začítajte sa do niektorého z našich predchádzajúcich článkov:

Vyhľadajte najbližšieho regionálneho manažéra na 3 kliky!

Regionálni manažéri KM Beta pôsobia po celej Slovenskej republike. Vyhľadajte toho najbližšieho k vám.

    Kalkulačky materiálu

    Využite naše kalkulačky materiálu prostredníctvom ktorých si jednoducho spočítate spotrebu daného materiálu.

    Spočítať

    Získajte exkluzívnu zľavu na stavebné materiály. Stačí sa zaregistrovať.

    Chcem zľavu