Vyhľadávanie
Eternit. Čo dať namiesto neho? Ľahká strešná krytina môže byť aj z betónu.
Dátum publikovania
Tagy
Prvá stavebná pomoc
Sdílení

Vláknitý cement. V minulosti veľmi často používaný materiál. Bežne sa označuje, s odkazom na obchodnú značku pôvodného výrobcu, ako eternit. Dodnes je možné ho vidieť vo forme šablón alebo vlnitých dosiek ako strešnú krytinu na domoch, chalupách a prístreškoch. Pokiaľ uvažujete o jeho výmene, je nutné dodržať niekoľko zásad. Eternit totiž obsahuje vlákna azbestu. Čím ho nahradiť? Spočítajte si to až ku krovu. Hmotnosť samotnej strešnej krytiny totiž ako argument nemá žiadnu veľkú váhu...

 

Strecha z veľkoplošných vlnitých tabúľ alebo maloformátových šablón, fasádne dosky a panely. Výrobkov z vláknitého cementu bolo v minulosti na trh uvedených niekoľko. V prípade, že boli vyrobené v „eternitovom štandarde“, obsahujú okrem cementu aj vlákna azbestu. Táto karcinogénna látka, dnes už zakázaná, môže tvoriť viac ako desať percent celkového objemu. Ide tak o nebezpečný odpad a podľa toho sa s ním musí pri demontáži nakladať.

Keď ide strecha dole, už musíte mať vyriešenú náhradu. Pri úvahách, čím vláknitý cement nahradiť, sa sústreďte na tie podstatné záležitosti. Teda životnosť, funkčnosť do posledného detailu, pripravenosť na inštaláciu fotovoltaických panelov, cenu, dostupnosť a estetiku. Často skloňované delenie na „ľahké strešné krytiny“ a „ťažké“ krytiny, totiž nemá v skutočnosti prakticky žiadny význam.

Výmena strešnej krytiny – povolenie, návod na odstránenie eternitu

Povolenie na výmenu strešnej krytiny? Nie je potrebné. Nepodlieha ani povinnosti ohlásenia. Do kontaktu s úradmi musíte vstúpiť len vtedy, pokiaľ v súvislosti s tým dôjde k zmenám, ktoré ovplyvnia napríklad vzhľad stavby, jej rozmerové charakteristiky, požiarnu bezpečnosť, prípadne dôjde k zmene používania. Príkladom je inštalácia strešného okna, zriadenie podkrovného bývania či zateplenie strechy.

A teraz to najpodstatnejšie. Odstraňovanie eternitovej strešnej krytiny má svoje špecifiká. Žiadne zhadzovanie do kontajnera, ale veľmi opatrná práca. Zo všetkého najskôr je nutné eternit veľmi dôkladne prevlhčiť. Potom opatrne odstraňujeme jednu šablónu po druhej, lámanie materiálu je neprípustné. Krytinu ešte na streche ukladáme do igelitových obalov. Samozrejmosťou sú ochranné pomôcky - jednorazový odev a respirátor. Odporúčame odstraňovanie eternitu zveriť odbornej firme.

Aj keď už krytinu máme bezpečne na zemi, zabalenú do uzavretých igelitových obalov s jednoznačným upozornením, že ide o azbest, obozretnosť nekončí. Respirátor aj ochranný odev pridajte do vriec s azbestom, ďalšie vybavenie starostlivo umyte. Pri upratovaní sa vyvarujte zvíreniu prachu a rozhodne nepoužívajte domáce vysávače. Ich filtre azbestové vlákna nezachytia – prinesiete si ich tak domov…


Výmena strešnej krytiny – povolenie, návod na odstránenie eternitu

Pri výmene existujúcej azbestocementovej krytiny, ale aj akejkoľvek inej, je rozumné vyžiadať si stanovisko statika. Ten by mal posúdiť únosnosť krovu. Drevené nosné prvky mohli časom degradovať.

„Primárne nebudeme riešiť vlastnú hmotnosť krytiny, ktorá tvorí iba malú časť zaťaženia, ale statické pôsobenie celej strešnej konštrukcie na stavbu. Teda hmotnosť krovu, lát, doskového záklopu, tepelnej izolácie, zavesených podhľadov, klampiarskych prvkov a dodatočne inštalovaných prvkov, ako je napríklad fotovoltaika. Významné je zaťaženie snehom a vetrom! podotýka statik Ing. Peter Jiroušek.

Je hmotnosť strešnej krytiny argumentom?

Prečo nebrať hmotnosť krytiny ako hlavné kritérium je možné jednoducho ukázať na modelovom príklade. Máme dom so šikmou sedlovou strechou s typickým sklonom okolo 40 °. Hmotnosť skladby s dreveným krovom, zateplením a podhľadom je 1,25 kN/m2. K tomu musí strecha odolať snehovej záťaži 0,42 kN/m2. A to hovoríme o II. snehovej oblasti, typickej pre väčšinu územia Českej republiky. V podhorských a horských lokalitách je hodnota ešte vyššia. A ďalšia premenná – vietor. Tu počítajme s hodnotou 0,4 kN/m2. Keď k tomu pridáme ešte fotovoltaiku, sme na výslednej hodnote okolo 2,3 kN/m2.

„Z toho vyplýva, že vlastná hmotnosť eternitovej krytiny tvorí len 5,5 percenta zaťaženia. V prípade, že na rovnaký dom použijeme strešné škridly od KM Beta, budú sa na zaťažení podieľať 18,5 percentami. Tento nárast hmotnosti strechy o zhruba 0,3 kN/m2 znamená, že vo vzťahu k celkovej hmotnosti strešného súvrstvia je vlastná hmotnosť strešnej krytiny pomerne nevýznamná,“ zhŕňa Petr Jiroušek.

Pokiaľ hľadáte krytinu, ktorá bude nielen funkčná, ale aj esteticky príťažlivá, stavte na tú s hladkou povrchovou úpravou Samet. Vďaka samočistiacej schopnosti, zabraňuje tvorbe machu a lišajníkov. Čo to bude znamenať pre vás? Minimálnu údržbu, maximálnu funkčnosť.


Výpočet novej strechy do pár minút…

Čo za to. Jedna z radov otázok, ktorú rieši každý stavebník. Preto sme pripravili kalkulačku, pomocou ktorej je možné aj bez projektovej dokumentácie získať orientačný výpočet ceny materiálu. Stačí mať iba predstavu. Webová aplikácia vsádza na užívateľskú prívetivosť v podobe členenia do niekoľkých krokov a použitím prehľadnej grafiky. Vďaka tomu je vhodná aj pre tých, ktorí sa neorientujú v odborných termínoch.

Začítajte sa do niektorého z našich predchádzajúcich článkov:

 

Odporúčame

Vyhľadajte najbližšieho regionálneho manažéra na 3 kliky!

Regionálni manažéri KM Beta pôsobia po celej Slovenskej republike. Vyhľadajte toho najbližšieho k vám.

    Kalkulačky materiálu

    Využite naše kalkulačky materiálu prostredníctvom ktorých si jednoducho spočítate spotrebu daného materiálu.

    Spočítať

    Získajte exkluzívnu zľavu na stavebné materiály. Stačí sa zaregistrovať.

    Chcem zľavu