Vyhľadávanie
Prehľad: Typy strešnej krytiny
Autor
KM Beta a.s.
Dátum publikovania
Sdílení

Strecha je jedným z najdôležitejších prvkov každého domu, chráni ho pred rozmarmi počasia a zároveň určuje jeho estetický vzhľad. Každý typ strechy má ale svoje špecifiká. Ako sa teda rozhodnúť, ktorá strešná krytina je pre vás tá pravá?
Keď sa povie „strecha“, väčšina z nás si automaticky predstaví strechu šikmú. Nie je to náhoda – šikmé strechy majú v našich končinách dlhú tradíciu a ponúkajú množstvo výhod, ktoré z nich robia ideálnu voľbu pre väčšinu rodinných domov. Rozhodujúcim faktorom je skvelá ochrana pred počasím. Ďalšou nespornou výhodou je možnosť využiť priestor pod strechou. Extra priestor navyše môžete byť skvelým miestom pre deti, pracovňu alebo spálňu.

Pokiaľ práve premýšľate, akú šikmú strechu zvoliť, poďme sa spoločne pozrieť, aké sú jednotlivé typy šikmých striech a prečo by šikmá strecha mohla byť tou správnou voľbou pre váš dom.

Typy šikmých striech

  •  Sedlová strecha: Najčastejší typ strechy, skladá sa z dvoch strešných rovín, ktoré sa zbiehajú v hrebeni.
  •  Valbová strecha: Na rozdiel od sedlovej má valbová strecha skosené všetky štyri strany, ktoré sa stretávajú v hrebeni.
  •  Polovalbová strecha: Kombinácia sedlovej a valbovej strechy, kde bočné plochy sú čiastočne skosené.
  •  Stanová strecha: Tvar tejto strechy pripomína stan, je ideálny pre štvorcové budovy.
  •  Manzardová strecha: Skladá sa z niekoľkých rovín, čo poskytuje viac priestoru v podkroví.
  •  Pultová strecha: Táto strecha má iba jednu šikmú rovinu.

Každá z týchto striech vyžaduje vhodnú strešnú krytinu, ktorá nielen ochráni dom, ale taktiež podčiarkne jeho estetický vzhľad.

Aké sú druhy strešnej krytiny?

Strešné krytiny môžeme rozdeliť na dva hlavné typy – skladané a veľkoformátové. Skladaná krytina, ako názov napovedá, sa skladá z jednotlivých strešných škridiel, ktoré sú kladené vedľa seba. Medzi skladané krytiny patrí pálená, betónová alebo plechová krytina. Veľkoformátová krytina je naproti tomu tvorená veľkými dielmi.

Ľahká strešná krytina a ťažká strešná krytina

Skladané krytiny sa ďalej delia na ľahké a ťažké krytiny. Medzi ľahké patrí napríklad plechová krytina. Za ťažké krytiny sú označované betónová alebo pálená krytina. V praxi toto delenie význam nemá. „Primárne nebudeme riešiť vlastnú hmotnosť krytiny, ktorá tvorí iba malú časť zaťaženia, ale statické pôsobenie celej strešnej konštrukcie na stavbu. Teda hmotnosť krovu, lát, doskového záklopu, tepelnej izolácie, zavesených podhľadov, klampiarskych prvkov a dodatočne inštalovaných prvkov, ako je napríklad fotovoltaika,“ podotýka statik Ing. Peter Jiroušek.

„Vlastnú hmotnosť ľahkej eternitovej krytiny tvorí len 5,5 percenta zaťaženia. V prípade, že na rovnaký dom použijeme betónové strešné škridly, budú sa na zaťažení podieľať 15,7 percentami. Nárast hmotnosti strechy o zhruba 0,3 kN/m2 znamená, že vo vzťahu k celkovej hmotnosti strešného súvrstvia je vlastná hmotnosť strešnej krytiny pomerne nevýznamná,“ zhŕňa Petr Jiroušek. Ktorá je teda najlepšia ľahká strešná krytina? Záleží na vašich osobných preferenciách, ľahká krytina teda môže byť aj z betónu.

Prečo zvoliť betónovú strešnú krytinu

Medzi najpoužívanejšie strešné krytiny patria bezpochyby betónové. Strešné škridly z tohto materiálu sú výnimočné nielen svojou kvalitou, ale aj nízkou uhlíkovou stopou. Na rozdiel od energeticky náročných materiálov, ako je keramika (výpal) alebo plech (tavenie), je betónová krytina oveľa šetrnejšia k životnému prostrediu. Pri výrobe betónových strešných škridiel Beta je potrebné upraviť iba cement, ktorý tvorí zhruba 20 % hmotnosti výrobku, zvyšok je lokálne triedené kamenivo.

Ďalšími nespornými výhodami strešných škridiel z betónu je extrémna odolnosť voči poveternostným vplyvom, schopnosť tlmiť hluk dažďa a ani za silného dažďa nevibrovať. Strešné škridly z betónu s hladkou povrchovou úpravou navyše poskytujú ešte lepšiu ochranu proti machu a lišajníkom, čo znamená menej údržby a dlhšiu životnosť strechy.

Súčasťou strechy nie sú len základné strešné škridly. Aby bola strecha spoľahlivá a funkčná, je nutné zaistiť komplexný strešný systém. To znamená zahrnúť aj škridly na odvetrávanie a strešné doplnky. Všetky tieto komponenty v KM Beta vyrábame z jedného materiálu – z betónu, čo zaistí celistvý, jednotný vzhľad a dlhú životnosť.

Spočítajte si cenu strechy na pár kliknutí

Pokiaľ premýšľate o novej streche, nie je nič jednoduchšie, než si na pár kliknutí spočítať cenu a spotrebu materiálu pre svoju strechu. A to aj vrátane strešných doplnkov. Stačí navštíviť Kalkulačku materiálu.

Často sa pýtate:

  •  Aká strešná krytina je najlepšia?

Jedným slovom žiadna. Každý má špecifické priority a vkus. Je iba na vás, akú krytinu zvolíte.

  •  Ktorá strešná krytina je najlacnejšia?

Jednoduchá odpoveď neexistuje. V žiadnom prípade sa neorientujte podľa ceny za štvorcový meter. Tá sa totiž opiera o cenu základnej tašky. A tá je väčšinou tým najlacnejším prvkom celej strechy. Doplnky výslednú cenu ovplyvnia.

  •  Aký typ strechy je najlacnejší?

Platí, že čím menej tvarov, tým lepšie pre vás. A nejde len o obstarávaciu cenu strechy, ale aj o úspory na údržbe a opravách počas používania.

  •  Aké sú typy striech?

Pri šikmých strechách rozlišujeme päť základných typov – sedlová, valbová (polovalbová), stanová, manzardová a pultová.

 

Začítajte sa do niektorého z našich predchádzajúcich článkov:

 

Vyhľadajte najbližšieho regionálneho manažéra na 3 kliky!

Regionálni manažéri KM Beta pôsobia po celej Slovenskej republike. Vyhľadajte toho najbližšieho k vám.

    Kalkulačky materiálu

    Využite naše kalkulačky materiálu prostredníctvom ktorých si jednoducho spočítate spotrebu daného materiálu.

    Spočítať

    Získajte exkluzívnu zľavu na stavebné materiály. Stačí sa zaregistrovať.

    Chcem zľavu