Potreba znížiť náklady na prevádzku domu, snaha správať sa ekologicky, túžba vydať sa na cestu k energetickej nezávislosti. Nech už je motivácia k zaobstaraniu fotovoltaických panelov akákoľvek, výsledkom je, že na strechách sú k videniu stále častejšie. Rýchlemu tempu inštalácií napomáhajú aj dotácie. Pred jednaním s distribútorom, dodávateľskou firmou a študovaním podmienok programu OBNOV DOM je však nutný ešte jeden krok.
A ide o krok z kategórie tých najdôležitejších. V prípade starších striech je to posúdenie reálneho stavu. Pri novostavbách potom zistenie informácií o systémovom spôsobe inštalácie FVE panelov s pomocou špeciálnych prvkov priamo od výrobcu strešnej krytiny. Ukážeme si, ako postupovať a na čo sa v oboch prípadoch zamerať.
"V prípade starších stavieb je základná úvaha jednoduchá, ale veľmi často sa na ňu zabúda. Životnosť fotovoltických panelov je 25, pokojne až 30 rokov. Je teda nutné vedieť, či to isté vydrží aj strecha.“ pripomína regionálny manažér KM Beta Tomáš Jankovič. Odborník musí posúdiť stav škridiel, strešné fólie a zhodnotiť kondíciu celej konštrukcie. „Prípadná demontáž panelov, oprava strechy a spätná montáž výrazným spôsobom zamávajú s návratnosťou, nehľadiac na riziko poškodenia počas prác,“ dodáva.
Najčastejší problém je v najcitlivejšom mieste - v strešnej fólii. " Pri strechách starších ako 20 rokov je vždy nejaká vada. Okrem mechanického poškodenia, ide hlavne o degradáciu vplyvom UV žiarenia. Stretávame sa dokonca aj s prípadmi, keď fólia nebola vôbec použitá. Dôsledky potom môžu byť vážne. Vlhkosť znižuje kvalitu izolácie a trpia aj drevené prvky konštrukcie," upozorňuje Tomáš Jankovič.
Dôležité je zamerať sa aj na odkvapové plechy a funkčnosť všetkých prvkov. „Stavebníctvo sa vyvíja. Technológie aj znalosti sa za 20 rokov výrazne posunuli. Pri posudzovaní stavu tak môžeme dôjsť k záveru, že strecha podľa dnešných kritérií už vlastne nefunguje a v perspektíve ďalších 20 rokov nastanú problémy,“ dopĺňa.
TIP: Ak chcete pomôcť s posúdením stavu strechy a získať tipy a rady pre ďalší postup, obráťte sa na nás. Na www.kmbeta.sk/kontakt si vyhľadáte najbližšieho konzultanta, ktorý môže odporučiť kvalitnú realizačnú firmu.
Pri starších strechách je nutné posúdiť aj stav krytiny. Betónová škridla má záruku 50 rokov, faktická životnosť je zhruba dvojnásobná. Pokiaľ ale má byť na streche fotovoltická elektráreň, je potrebná podrobná prehliadka. Mechanické defekty nemusia byť na prvý pohľad viditeľné. A v okamihu, keď takéto miesta prekryjú panely, už nebudeme na postupujúce poškodenie schopní reagovať – jednoducho preto, že ho nebude vidieť.
Dobrou správou je, že do starých striech je možné relatívne ľahko doplniť súčasné škridle. Platí to aj pre najčastejšie používanú Betu, ktorá sa vyrába od roku 1983. „Máme vyskúšané postupy, ako kombinovať staršie a nové prevedenie bez vplyvu na funkčnosť,“ pridáva Tomáš Jankovič tip pre majiteľov starších domov.
Oveľa jednoduchšiu východiskovú pozíciu majú majitelia novších stavieb. Prípadne tí, ktorí s inštaláciou FVE panelov na strechu počítajú rovno pri realizácii domu. Avšak aj tu platí, že pred oslovením realizačnej firmy je vhodné obrátiť sa na výrobcu krytiny.
"Máme ucelený systém strešných prvkov, teda všetko potrebné na inštaláciu fotovoltických paelov. Naše skúsenosti ukazujú, že mnoho realizačných firiem o možnosti použiť špeciálne škridle nevie. Používajú potom univerzálne riešenia alebo improvizujú," poukazuje Tomáš Jankovič.
V KM Beta pritom máme systémové riešenie. „V prípade použitia škridiel Beta alebo Hodonka sú pri montáži panelov k dispozícii kolektorové škridly, káble je možné cez strechu elegantne a bezpečne previesť škridlou káblových prestupov a tak ďalej. Odpadá tak improvizácia a všetko sa dá pripraviť na mieru dopredu,“ hovorí s tým, že špeciálne škridly je možné použiť aj dodatočne pre staršie strechy. Nie je tak nutné používať univerzálne háky, ktorých inštalácia je spojená s brúsením škridiel, preťahovať káble cez odvetranie alebo používať plastové doplnky.
Pokiaľ máte vyriešené to hlavné, teda strechu, môžete sa pustiť do inštalácie a vybavovania dotácie z programu OBNOV DOM. Podrobné informácie o programe získate na špeciálnych stránkach Slovenskej agentúry životného prostredia - www.obnovdom.sk .
Regionálni manažéri KM Beta pôsobia po celej Slovenskej republike. Vyhľadajte toho najbližšieho k vám.
Využite naše kalkulačky materiálu prostredníctvom ktorých si jednoducho spočítate spotrebu daného materiálu.
Získajte exkluzívnu zľavu na stavebné materiály. Stačí sa zaregistrovať.
Chcem zľavu