Aká je úžitková hodnota? Čo získam v základnej výbave? Koľko stoja doplnky? Aké sú reálne skúsenosti z prevádzky? A tiež – páči sa mi tvar a farba? To sú typické otázky, ktoré si kladiete pred nákupom auta. „A úplne rovnaký princíp platí v prípade, keď riešite novú strechu. Len s tým rozdielom, že tu očakávate životnosť minimálne v desiatkach rokov,“ hovorí oblastný riaditeľ predaja KM Beta Ing. Ľubomír Horáček. Ak máte na jazyku námietku, že auto je omnoho zložitejšie a plné technológií, je to o dôvod viac pokračovať v čítaní. Strecha úsporného a komfortného domu totiž musí plniť oveľa viac funkcií ako bolo bežné v minulosti.
V úvode zaznelo, že pri streche kalkulujeme so životnosťou v desiatkach rokov. Aké sú ale základné predpoklady, aby tak tomu skutočne bolo? Všetko začína výberom materiálu strešnej krytiny. Pokiaľ sa bavíme o šikmých strechách, ide o tri základné typy – betónová alebo pálená škridla a plechová krytina. Každá krytina má svoje špecifiká dané vlastnosťami materiálu. Očakávania sú ale rovnaké – krytina musí byť mechanicky odolná, znášať mráz aj UV žiarenie,“ vysvetľuje Lubomír Horáček. A aby bol zoznam úplný, treba myslieť aj na morálnu životnosť. Každý materiál sa v čase mení inak, patinuje.
Pokiaľ ide o mechanickú odolnosť a životnosť, možno betón bezpochyby – medzi ostatnými stavebnými materiálmi – označiť za premianta. Aj svoj vzhľad mení len veľmi pozvoľna. A rovnaké vlastnosti logicky preberá aj krytina z neho vyrobená. „Preto na jej funkčnosť môžeme dať v KM Beta záruku 50 rokov. Navyše s vedomím toho, že reálna životnosť je ešte ďaleko vyššia. Pri betónovej krytine nedochádza vplyvom dlhodobých účinkov teploty a vlhkosti k nežiaducim zmenám tvaru,“ hovorí Lubomír Horáček.
Dlhá životnosť škridiel sa pritom neopiera len o výpočty alebo simulácie. Vychádza aj z praktických poznatkov. Prvá betónová škridla bola vyrobená už v polovici 19. storočia v Nemecku. V tridsiatych rokoch 20. storočia začala masívna priemyselná výroba v Anglicku a mnoho striech z tej doby slúži dodnes.
Desiatky rokov skúseností má s výrobou betónovej strešnej krytiny aj KM Beta – prvé palety škridiel opustili kyjovský závod v minulom storočí. Navyše vďaka exportu existujú poznatky aj z prostredia, ktoré životnosť preverí v extrémnejších podmienkach, než sú v Česku alebo na Slovensku. Napríklad apartmány priamo pri mori v Chorvátsku. Ich stavba sa realizovala pred viac ako 30 rokmi. „Pritom dnešný produkt prešiel od tej doby nespočetným množstvom inovácií zvyšujúcich jeho úžitkovú aj estetickú hodnotu,“ dopĺňa Ľubomír Horáček.
Pomáha predchádzať výskytu machov a lišajníkov. To je jedna z funkcií povrchovej úpravy. „Ak nie je povrch hladký, priľne na ňom prach, ktorý odolá aj dažďu. Následne sa objavia machy a lišajníky, čo je pre väčšinu majiteľov nežiadúci jav. Špeciálne pre zatienené strechy alebo do miest s blízkosťou veľkých stromov odporúčame extra hladkú povrchovú úpravu,“ pridáva podrobnosti Lubomír Horáček.
Po výbere materiálu, vzoru a povrchovej úpravy prichádza na rad tá hlavná otázka – koľko to bude stáť. Na prvý pohľad jednoduchý postup, v podobe ceny za meter štvorcový, pri strechách nefunguje. Tento výpočet sa totiž môže od reality výrazne líšiť. „Základné betónové alebo pálené škridly – poprípade tabule plechu – sú len jednou položkou. Potrebujete zaistiť odvetranie, prestupy pre antény, káble či kolektorové hadice, vyriešiť bezpečný prístup na strechu. Potom sú špeciálne prvky pre hrebene, nárožia a podobne. Takže veľmi záleží aj na type šikmej strechy,“ upozorňuje Lubomír Horáček.
ZAUJÍMAVOSŤ: Trochu úsmevné, ale pre ilustráciu zaujímavé, je porovnanie cien štylizovaného kohúta na hrebeň. Ten z tehliarskej hliny je o zhruba 40 percent drahší ako jeho „betónový kolega“.
Vďaka webovým aplikáciám KM Beta áno. Pokiaľ máte projektovú dokumentáciu, stačí ju elektronicky poslať. V takom prípade je nacenenie presne podľa projektu. Existuje ale aj riešenie pre tých, ktorí zatiaľ tak ďaleko nie sú. Na našom webe sú k dispozícii výpočtové aplikácie pre všetkých, ktorí chcú rýchlu orientačnú kalkuláciu. Po zadaní niekoľkých údajov sa vygeneruje zoznam všetkých prvkov, ich počtu a celková cena. V prípade striech to vyzerá tak, že si vyberiete niektorý z troch typov krytiny, až siedmich farieb a štyroch povrchových úprav. Potom nasleduje výber tvaru, zadanie rozmerov, definovanie počtu strešných okien. Do desiatich minút máte všetko hotové.
TIP: Kalkulačky nájdete tu. Dostupné sú pre betónovú strešnú krytinu Beta, Rota a Hodonka, murovacie systémy Sendwix a Profiblok, podlahy zo sadrového liateho poteru a omietky.
Uchytenie antény, odvetranie kotla alebo kanalizácie či prestupy pre káble FVE panelov alebo hadíc kolektorov. S tým všetkým treba počítať od začiatku. Aj v tomto smere vám môže pomôcť naša webová aplikácia tým, že vám ponúkne položky z celého sortimentu. Predtým sa na tieto účely používali špeciálne prvky v plastovom prevedení. Aj dnes ide o úplne funkčné riešenie. Lenže plast horšie odoláva UV žiareniu, stráca svoju pôvodnú farbu a tým narúša vzhľad strechy. Preto pri drvivej väčšine doplnkov existujú aj varianty z betónu. Pri ich využití bude strecha vizuálne celistvá aj desiatky rokov po kolaudácii.
INFORMÁCIE: KM Beta má riešenie aj pre situácie, kedy je potrebné zmeniť sklon strechy, typický prípad pri manzardoch. Pri type Beta je k dispozícii strešná lomená škridla vo všetkých ponúkaných farbách, rovnako ako povrchových úpravách. Vyrába sa na mieru, podľa požadovaného uhla lomu. V ponuke sú samozrejme aj prvky na realizáciu pultovej strechy – teda predovšetkým hrebeňový tesniaci prvok, pultová okrajová a základná betónová škridla.
Súčasťou stavby a jej ceny je aj doprava. Pokiaľ ide o pár vriec maltovej zmesi, lepidla alebo kusový tovar, väčšina stavebníkov si dopravu rieši vlastnými silami. Pokiaľ ide o strešné krytiny, potom existuje prakticky jediné riešenie – dopravu si objednať. Predovšetkým kvôli možnosti skladania paliet hydraulickou rukou. V prípade odberu našich produktov je doprava autom s hydraulickou rukou zadarmo. Účtuje sa len skladanie hydraulickou rukou.
Cena novej strechy na dom závisí od mnohých faktorov. Celkovú cenu ovplyvňuje výber doplnkov a špecifický typ strechy. Najlepšie je vypracovať cenovú ponuku na mieru, ktorá zahŕňa všetky vaše požiadavky. Môžete nám poslať svoj projekt prostredníctvom Kalkulačky materiálu podľa projektu, alebo pokiaľ projekt ešte nemáte, môžete si cenu strechy spočítať pomocou Kalkulačky materiálu bez projektu.
Začítajte sa do niektorého z našich predchádzajúcich článkov:
Regionálni manažéri KM Beta pôsobia po celej Slovenskej republike. Vyhľadajte toho najbližšieho k vám.
Využite naše kalkulačky materiálu prostredníctvom ktorých si jednoducho spočítate spotrebu daného materiálu.
Získajte exkluzívnu zľavu na stavebné materiály. Stačí sa zaregistrovať.
Chcem zľavu