Vyhľadávanie
Liate podlahy? Skúste alfa sadru ako riešenie
Autor
KM Beta a.s.
Dátum publikovania
Sdílení

Anhydritová alebo betónová podlaha? Otázka, na ktorú si musí odpovedať každý investor. Existuje ale ešte tretia odpoveď – samonivelačný poter z alfa sadry. Väčšinu vlastností zdieľa s „príbuznou“ podlahou z anhydritu. Avšak tie, v ktorých sa odlišuje, prinášajú stavebníkom zásadnú výhodu. Potery s obsahom alfa sadry majú rýchlejší nástup pevnosti. To znamená, že môžete oveľa skôr pristúpiť k nadväzujúcim stavebným prácam. A jedna z nich vám navyše úplne odpadne. Alfa sadra totiž nevytvára šlem, s úskalím brúsenia poteru sa tak zoznámite len z rozprávania.

Anhydritové potery majú s tými s alfa sadrou spoločnú základnú surovinu na výrobu spojiva – sadrovec. Jeho prírodné zdroje sú obmedzené. V stavebníctve sa preto takmer výhradne používa náhrada, ktorá vzniká pri odsírovaní v elektrárňach, prípadne ako vedľajší produkt pri neutralizačných procesoch v chemickom priemysle. To so sebou nesie ďalší nezanedbateľný benefit. Uhlíková stopa liateho poteru na báze sadry je veľmi nízka.

Aké sú možnosti a ako postupovať

Aktuálne je v ponuke KM Beta samonivelačný sadrový poter s označením SP-120. Odporúčaná hrúbka vrstvy sa udáva v rozmedzí 25 až 40 milimetrov. Možno ho použiť na všetky typické skladby podláh v interiéroch, s ktorými sa môže investor stretnúť:

  •  na kročajovú alebo tepelnoizolačnú vrstvu

 „Na zaistenie správnej funkcie zvukovej izolácie sa poter nesmie dotýkať obvodových múrov, prípadne stĺpov. Vždy preto poter od zvislých konštrukcií oddeľujeme. Ideálne dilatačným pásikom, ktorý zároveň kompenzuje prípadné zmeny objemu, napríklad v dôsledku tepelnej rozťažnosti pri inštalovanom podlahovom kúrení,“ popisuje zásady aplikácie technológ KM Beta Ing. Peter Zlámal Ph.D. Pri súčasnom použití zvukovej a tepelnej izolácie musia byť zvukovo-izolačné dosky nad polystyrénom. V takom prípade je hrúbka poteru stanovená podľa stlačiteľnosti kročajovej izolácie.

  •  na podlahu s elektrickým alebo teplovodným vykurovaním

Vykurované podlahy sú stále častejšie používanou technológiou. Prvky vodného alebo elektrického kúrenia sú zaliate priamo v potere, ktorý je od podkladovej vrstvy oddelený izoláciou, čím nedochádza k tepelným stratám. „Prednosťou liateho poteru zo síranu vápenatého – alfa sadry – je veľká tepelná vodivosť. Vďaka tomu dochádza k rýchlemu prenosu tepla, čo zvyšuje efektivitu vykurovacieho systému,“ pridáva technické podrobnosti Petr Zlámal. V tomto prípade musí byť hrúbka vrstvy minimálne 35 mm nad rúrkami.

  •  na podkladnú vrstvu so separačnou fóliou

Separačná fólia sa používa na oddelenie podkladu. Tým sa zabráni zatečeniu medzi dosky izolácie. Pokiaľ sa aplikuje poter priamo na podkladný betón, je cieľom zabrániť odsatiu vody z poteru. Jeho hrúbka by nemala klesnúť pod 30 milimetrov.

  •  spojenie s podkladovou doskou

Poter aplikovaný priamo na súrodý, očistený, nesprašný a penetrovaný podklad. Táto aplikácia znesie najväčšie zaťaženie. Vhodná je ale iba tam, kde nie sú požiadavky na tepelné a akustické parametre. Minimálna hrúbka je 25 milimetrov.


Liatie? V teple, suchu a bez prievanu

Liatie sadrových poterov je možné až v okamihu, keď sú dokončené ostatné mokré procesy na stavbe, napríklad omietky. Spolu s tým je nutné zaistiť optimálne podmienky. Pri realizácii a 48 hodín po nej je nutné udržať teplotu vzduchu a podkladového materiálu v rozmedzí od 5 do 30 ° C a zabrániť prievanu či cirkulácii vzduchu. Pokiaľ stavba ešte nemá osadené okná, stavebné otvory utesňujeme. „Týmito opatreniami predídeme nerovnomernému vysychaniu, ktoré by mohlo spôsobiť defekty v realizovaných poteroch,“ vysvetľuje Petr Zlámal.

Alternatíva: Špecifický prípad predstavujú technické miestnosti, garáže a dielne, pri ktorých sa nepočíta s podlahovým vykurovaním. Tu môžeme použiť cementový poter. V ponuke sú varianty s rôznou pevnosťou, navyše sú použiteľné aj v exteriéroch.

Realizácia. Čo si postrážiť

Procesom, ktorý najviac ovplyvňuje konečné vlastnosti liateho poteru, je jeho realizácia. Liatie veľkých plôch sa vykonáva strojovo. Vždy by sa malo postupovať od najvzdialenejších miest stavby smerom k východu. Pri liatí na separačnú vrstvu, ktorá je tvorená prekrytými, vzájomne nespojenými pásmi fólie, sa musí postupovať tak, aby materiál nezatekal pod hornú fóliu. To znamená, že sa s aplikáciou postupuje proti smeru pokládky pásov. Po naliatí do potrebnej hrúbky vrstvy sa poter pomocou stláčacích (radlovacích) tyčí homogenizuje, zarovnáva a tiež odvzdušňuje.

Informácie: V prípade plôch do 20 štvorcových metrov je možné liatu zmes pripraviť aj ručne, pomocou miešadla s pomalobežným chodom. Dôležité je presne dodržať pomer zámesovej vody, na čo potrebujeme odmerku s presnosťou na 100 mililitrov.

Keď poter zreje…

Čerstvo aplikovaný poter je nutné prvých 48 hodín chrániť pred pôsobením sálavého tepla z ohrievačov i slnečného osvitu, prievanom a otrasmi. Poter je pochôdzny po 24 hodinách. Po 48 hodinách od aplikácie je možné začať s vetraním. Pri zaistení bežných klimatických podmienok, teda teplote 20 °C a vlhkosti 50 %, vysychá vrstva hrúbky 40 mm rýchlosťou 10 mm za týždeň.

… a to najlepšie nakoniec

Na začiatku sme uviedli, že alfa sadra je špecifická rýchlym nástupom pevnosti. Čo z toho vyplýva pre stavebníka? Na povrchu poteru sa nevytvára počas zrenia žiadna nesúdržná vrstva v podobe šlemu alebo krusyt. Odpadá tak jeden z náročných krokov – brúsenie, ktoré je pri anhydritových poteroch štandardnou súčasťou technologického postupu. Prídržnosť povrchu poteru z alfa sadry je na dostatočnej úrovni hneď. Väčšinu finálnych vrstiev tak možno pokladať bez ďalších úprav. Pri tých lepených, teda predovšetkým PVC a vinyle, potom stačí pridať samonivelačnú stierku, napríklad SP-115.

Alfa aj omega pre vašu podlahu, výhody v skratke:

Liaty poter so spojivom na báze alfa sadry by rozhodne nemal chýbať vo výbere riešení pre vašu podlahu. Sú na to minimálne štyri dobré dôvody.

  •  Výborná tepelná vodivosť: Rýchlejší nástup vykurovacieho účinku a celková úspora pri vykurovaní.
  •  Nezmršťuje sa: Odolnosť voči prasklinám, ani pri veľkých plochách nie sú nutné dilatačné škáry.
  •  Pochôdzny po 24 hodinách: Môžete bez meškania pokračovať v ďalších stavebných činnostiach.
  •  Bez brúsenia. Úplne odpadá jeden z náročných procesov stavby - priama investičná úspora.

Ďalšou dobrou správou je, že si s nami môžete všetko dopredu spočítať. Na stránkach KM Beta nájdete – a to nielen pre liate potery – dve možnosti kalkulácie. Úplne presnú, ak máte k dispozícii projekt, alebo orientačné, kedy stačí zadať niekoľko základných údajov ručne. Viac na kmbeta.sk/kalkulacky.

Často sa pýtate:

 Čo je anhydrit?

Anhydrit sa používa ako poter pre podlahy. Vzniká termizáciou, teda pôsobením vysokých teplôt. Na jeho výrobu sa používa sadrovec.

 Čo je alfa sadra?

Alfa sadra sa používa aj ako poter pre podlahy. Je výsledkom pôsobenia teplôt a tlaku v prostredí nasýtenom vodnými parami. Na jeho výrobu sa používa sadrovec, ale v porovnaní s anhydritom má rýchlejší nástup pevnosti, čo znamená, že môžete oveľa skôr pristúpiť k nadväzujúcim stavebným prácam.

 

Začítajte sa do niektorého z našich predchádzajúcich článkov:

Vyhľadajte najbližšieho regionálneho manažéra na 3 kliky!

Regionálni manažéri KM Beta pôsobia po celej Slovenskej republike. Vyhľadajte toho najbližšieho k vám.

    Kalkulačky materiálu

    Využite naše kalkulačky materiálu prostredníctvom ktorých si jednoducho spočítate spotrebu daného materiálu.

    Spočítať

    Získajte exkluzívnu zľavu na stavebné materiály. Stačí sa zaregistrovať.

    Chcem zľavu