Vyhľadávanie
Maltové zmesi so svetrom. Mierna zima nemusí stavbu zastaviť
Autor
KM Beta a.s.
Dátum publikovania
Sdílení

Asi nikto neplánuje, že bude realizovať hrubú stavbu počas zimného obdobia. Vždy to predstavuje zvýšené náklady a vyžaduje starostlivejšie dodržiavanie technologických postupov. Napriek tomu nastávajú situácie, keď iná možnosť nie je. Oneskorenie projektu, nadväzujúce práce, zmena dispozície. Pokiaľ použijete správnu maltovú zmes a budete venovať pozornosť príprave podkladu, nemusia teploty tesne pod nulou stavbu zmraziť.

Päť mesiacov a mínus päť stupňov

Od 1. novembra do 31. marca. Tak je definované zimné obdobie, kedy je možné očakávať pokles teplôt pod bod mrazu – teda stav, ktorý pri realizovaní hrubej stavby všetko komplikuje. S použitím správnych materiálov a postupov je ale možné tento hendikep prekonať. Ale iba do teploty -5 °C. Pokiaľ teplomer ukáže menej, musíte čakať.

V hlavnej úlohe urýchľovač tuhnutia

Nízke teploty malte či lepidlám na cementovej báze nesvedčia. Výrazné spomalenie tuhnutia a tvrdnutia môže mať fatálne následky na kvalitu celej stavby. Existujú však prísady do maltovín, ktoré tieto riziká eliminujú. V KM Beta s nimi máme skúsenosti od roku 2012.

„Už dlhšiu dobu používame prísady bez chloridovej bázy. Obsahujú mravčan vápenatý. Ten zaistí skrátenie tuhnutia a urýchli zvyšovanie počiatočnej pevnosti,“ vysvetľuje technológ KM Beta Ing. Peter Zlámal, Ph.D.

A ako spoznať zimnú úpravu na prvý pohľad?

V prípade produktov z Bzenca ide o pridané písmeno „Z“ ku kódu produktu.

ČO ROBÍ S CEMENTOM MRÁZ

Nízke teploty spôsobujú spomalenie, v niektorých prípadoch aj úplné zastavenie procesu hydratácie cementu – teda dôležitej zložky nielen betónu, ale aj maltovín. Pokiaľ k tomu dôjde v počiatočnej fáze tvrdnutia, hrozí trvalé poškodenie štruktúry. Vzniknuté škody potom môžu predstavovať extrémny náklad.

OSEM ZÁSAD NA MUROVANIE V ZIME

  1. Murovanie je možné vykonávať len do okolitej teploty -5 °C. Pri nižších teplotách práce zastavte.
  2. Používajte len malty alebo lepidlá s prísadami na zimné obdobie.
  3. Materiál skladujte tak, aby bol suchý, čistý a nepodchladený. Pred použitím tehly alebo bloky určite nenamáčajte.
  4. Maltovinu skladujte ideálne v temperovaných priestoroch.
  5. Strážte teplotu zámesovej vody, pri mrazoch ju predhrievajte na +20 až +30 °C.
  6. Dodržujte striktne pokyny výrobcu, napríklad ohľadom hrúbky škáry.
  7. Po vymurovaní je nutné zaistiť ochranu pred vetrom, zrážkami a poklesom teplôt pod -5 °C. A to po dobu 14 dní.
  8. Používajte pracovné náradie dodávané výrobcom murovacích systémov.

Skladovanie? Materiál si rozmaznávajte, pozor na vodu

Suché, nepodchladené, bez námrazy či dokonca zvyškov snehu. Tak musí vyzerať murovací materiál. Platí to pre vápennopieskové aj pálené murovacie systémy.

„Ak bude mať materiál nízku teplotu, začne teplo odoberať maltovej zmesi. A to je presne to, čo nechceme. Takže je nutné bloky skladovať v závetrí, dobre chrániť pred počasím. Odporúčame palety ešte prikryť plachtou, textíliou alebo izolačným materiálom,“ vysvetľuje Petr Zlámal.

Rovnako dôležité je aj skladovanie samotných maltových zmesí. V ideálnom prípade ich dáme do garáže, uzavretej stavebnej bunky alebo iného priestoru, kde je možná temperácia. Pokiaľ také miesto nie je k dispozícii, potom platí to isté čo pre bloky – chrániť pred vetrom, dažďom a zimou. A ešte jedno zimné špecifikum. Rozhodne tehly pred pokládkou do maltového lôžka nenamáčajte. Ideálne majú byť úplne suché, nežiaduca je aj ich vlhkosť.

Bloky máme suché, nepodchladené, vrecia s maltou sme si tiež postrážili. A čo zámesová voda? Aj u nej je potrebné byť v zimnom období obozretný.

"Teplota zámesovej vody nesmie byť v žiadnom prípade nižšia ako 4 stupne," upozorňuje Petr Zlámal.                                                           

                                                                                                                          

                         

Ak máte na pozemku prípojku vody, je väčšinou všetko v poriadku. Pokiaľ ale použijete vodu zo studne alebo z nádrží, môže to byť problém. A pokiaľ je teplota vzduchu pod nulou, vodu radšej ohrejte. Pokojne až na 20 alebo 30 stupňov.


Dvakrát čítaj, raz muruj

Byť dôsledný, zoznámiť sa s pokynmi aj odporúčaniami výrobcu. Tak vyzerá prevencia pred vznikom zbytočných nákladov na viac. Pokiaľ sú teploty okolo nuly, platí to dvojnásobne. Zima, ktorá je navyše spojená s mrazom, chyby neodpúšťa.

„V tejto súvislosti je potrebné venovať pozornosť predovšetkým príprave maltovín a dodržať predpísanú hrúbku škáry. Je tu riziko, že pri odlišných hrúbkach sa nepodarí chytiť rovinu muriva,“ nabáda Petr Zlámal.

 

Na to je ideálne použiť špeciálne náradie na murovanie, napríklad dávkovače lepidiel na murivo Sendwix.


Steny stoja, čo teraz?

Ideálne dva týždne od vymurovania nesmie teplota klesnúť pod mínus päť stupňov. Tak znie jeden zo základných predpokladov pre úspešné murovanie v zime. Lenže spoliehať sa na počasie nejde. Jednorazový pokles teploty v tomto období nie je fatálny, napriek tomu sa oplatí nenechať nič na náhodu. Pokiaľ ide o vnútorné steny, má všetko jednoduché riešenie. Zaslepiť stavebné otvory a pustiť ohrievač. Náklady na temperáciu budú neporovnateľne nižšie ako prípadné riešenie škôd.
Iná je situácia pri obvodových múroch. „Minimom je ochrana pred vetrom, ktorý dokáže povrch veľmi ochladiť. A tiež dažďom či snehom. Murivo nesmie byť v žiadnom prípade mokré. Použiť možno napríklad nepremokavé plachty. Ideálom je potom doplnenie polystyrénových dosiek priamo na steny,“ odporúča technológ KM Beta.

 

 

Vyhľadajte najbližšieho regionálneho manažéra na 3 kliky!

Regionálni manažéri KM Beta pôsobia po celej Slovenskej republike. Vyhľadajte toho najbližšieho k vám.

    Kalkulačky materiálu

    Využite naše kalkulačky materiálu prostredníctvom ktorých si jednoducho spočítate spotrebu daného materiálu.

    Spočítať

    Získajte exkluzívnu zľavu na stavebné materiály. Stačí sa zaregistrovať.

    Chcem zľavu