Funkčné prádlo pre vlhké múry. Ako fungujú sanačné omietky?
Vlhké mapy na stenách, soľné výkvety, plesne. Na pomyselnom rebríčku toho, čo doma naozaj vidieť nechcete, sa…
Malta je jedným z kľúčových materiálov pre stavebné práce – či už ide o murovanie, omietanie alebo lepenie. Pre každý úkon je však potrebné zvoliť správny druh malty, ktorý zodpovedá konkrétnemu použitiu. V dnešnej dobe sú k dispozícii rôzne druhy suchých maltových zmesí, ktoré sa líšia svojim zložením a vlastnosťami. Preto je dôležité pri výbere zohľadniť, na aký materiál budete maltu aplikovať a aké máte požiadavky.
Každý druh malty má svoje špecifické vlastnosti, a nie všetky malty sú vhodné pre všetky materiály. Použitie nesprávnej malty môže viesť k degradácii stavby. Preto je dôležité starostlivo zvážiť jej výber. Ďalej treba myslieť na klimatické podmienky, v ktorých budete pracovať. Niektoré malty majú totiž kratšiu dobu spracovateľnosti, čo môže prinášať úskalia v teplom počasí.
Tepelnoizolačná murovacia malta je ideálna pre murivo, kde je vyžadovaná dobrá tepelná izolácia. Používa sa v podmienkach, kedy je vyžadovaný nízky súčiniteľ tepelnej vodivosti. Hlavným benefitom je pritom zníženie vzniku tepelných mostov v škárach a zvýšenie celkového tepelného odporu muriva. Spotreba pri odporúčanej hrúbke (12 mm) je 13,8 l/m2. Doba spracovateľnosti je stanovená minimálne 1,5 hodiny.
Murovacia vápennocementová malta vhodná na murovanie, kde nie je vyžadovaná vyššia pevnosť. Možno ju použiť na klasické murovacie prvky (plné tehlové prvky, betónové bloky a tvárnice). Spotreba pri odporúčanej hrúbke vrstvy pri štandardnej malte (12 mm) je 21 kg/m2. Pri jemnej zrnitosti spotrebujete 22 kg/m2. Dobra spracovateľnosti v oboch prípadoch je minimálne 2,5 hodiny.
Murovacia cementová malta je k dispozícii v rôznych variantoch, ktoré sa líšia pevnosťou v tlaku. Použitie cementovej malty je vhodné tam, kde je kľúčová vyššia pevnosť muriva. Doba spracovateľnosti je totožná a to minimálne 2,5 hodiny, pripraví sa zmiešaním suchej zmesi s predpísaným množstvom vody. Pričom spotreba pri odporúčanej hrúbke (12 mm) dosahuje cca 22,5 kg/m2.
Lepidlo na Sendwix a betónové bloky sa používa na ručné tenkovrstvové murovanie vápennopieskových a betónových blokov. Nanášame ho pomocou špeciálneho dávkovača. Bloky kladieme do maltového lôžka a poklepom gumového kldivka ich usadíme do žiadanej polohy. Úpravu polohy je možné vykonať maximálne do 8 minút od nanesenia lepidla. Odporúčaná hrúbka vrstvy je 2 mm, spotreba 2,5 kg/m2. Dobra spracovateľnosti je minimálne 1,5 hodiny.
Murovacia a zakladacia malta na vápennopieskové bloky sa používa na zakladanie murovacích prvkov a na ručné murovanie menej náročných konštrukcií. Na rovnomerné nanášanie malty sa používa vodiaca lišta s výškou 15 mm a rozostupom cca 20 mm menším ako je šírka ložnej škáry. Maltou sa rovnomerne vyplní a zarovná vymedzený priestor a následne sa šablóna odstráni. Po umiestnení bloku sa škára zníži a malta tak vyplní skoro celú ložnú plochu. Odporúčaná hrúbka vrstvy je 12 mm, spotreba je 21,7 kg/m2 a doba spracovateľnosti minimálne 45 minút.
Škárovacia malta pre lícové murivo, s odolnosťou voči výkvetom, sa používa na škárovanie muriva, najmä klinkrov, lícového, vápennopieskového a tehlových pásikov. Po zmiešaní suchej zmesi s vodou a jeho nanesením na podklad sa povrch škáry ešte upraví škárovacím hladítkom tak, aby okraje škáry boli v rovnakej úrovni s okrajom tvarovky a stred škáry ustupoval o cca 1 až 3 mm od okraja. Spotreba je 15 kg/m2 pri odporúčanej hrúbke vrstvy 10 mm. Doba spracovateľnosti je minimálne 2 hodiny.
Murovaciu a škárovaciu maltu pre lícové murivo používame na murovanie a škárovanie licového muriva, klinkrov, vápennopieskových a betónových prvkov, kde je vyžadovaná väčšia pevnosť. Pripravíme ju zmiešaním predpísaného množstva vody, následne ju ručne nanášame celoplošne. Lícové prvky kladieme do maltového lôžka a následným pritlačením dôjde k vytlačeniu malty zo škár. Konečnú úpravu škár je možné vykonať po zavädnutí malty špeciálnym škárovacím hladítkom. Prednosťou tejto malty je vysoká priľnavosť a plasticita. Spotreba je 15 kg/m2 pri odporúčanej hrúbke vrstvy 12 mm. Doba spracovateľnosti je minimálne 2,5 hodiny.
Murovacia malta na pórobetón je určená na ručné murovanie obvodového, priečkového muriva z pórobetónových blokov a tvaroviek. Maltu pripravujeme zmiešaním s vodou. Bloky kladieme do maltového lôžka a poklepom gumového kladivka ich usadíme do žiadanej polohy. Zmeniť polohu je možné maximálne do 8 minút po nanesení malty. Doba spracovateľnosti je minimálne 2,5 hodiny. Spotreba je cca 3,3 kg/m2 v hrúbke vrstvy 2 mm.
Zakladacia malta je určená na vyrovnanie prvej vrstvy na základovej alebo stropnej doske. Má vysoký počiatočný nárast pevnosti. Nanášame ju pomocou murárskej lyžice, pričom ju treba spracovať do 45 minút. Spotreba pri odporúčanej hrúbke (10 mm) je cca 18 Kg/m2.
Zakladacia malta nachádza uplatnenie pri vyrovnaní prvej vrstvy murovacích materiálov na základovej alebo stropnej doske. Je rýchlo vytvrdzujúca a má vysoký počiatočný nárast pevností. Nanášame ju pomocou murárskej lyžice, pričom ju treba spracovať do 45 minút. Spotreba je 18 kg/m2 pri odporúčanej hrúbke vrstvy 10 mm.
Murovacia malta ľahčená je vhodná najmä na murovanie s prvkami typu Therm so zvislým dierovaním.
Lepidlo na rebrá sa používa na murovanie brúsených keramických tehál. V prípade keď murujeme na rebrá nanášaním nesieme maltu rovnomernou rýchlosťou na rovnú ložnú plochu. Doba spracovateľnosti je minimálne 2,5 hodiny.
Lepidlo celoplošné sa používa na celoplošné murovanie na tenkú škáru blokov. Platí, že suchú zmes zmiešame s predpísaným množstvom vody a následne namiešanú zmes necháme 5 minút zrieť. Potom ešte raz premiešame. Tehla musí byť osadená maximálne do 8 minút od nanesenia malty.
A ešte existujú univerzálne malty s pevnosťou 2,5 N/mm2 vhodné pre menej náročné konštrukcie z bežných tehál a tvaroviek a vápenná murovacia malta pre všetky murovacie prvky, okrem prvkov na báze sadry a na opravy fasád, historických objektov a murovania pivničných otvorov.
Správna voľba murovacej malty môže významne ovplyvniť nielen kvalitu stavby, ale aj jej dlhodobú funkčnosť. Pred začatím stavebných prác preto odporúčame dobre sa zoznámiť s rôznymi druhmi mált a ich vlastnosťami, aby ste vybrali ten správny produkt pre vaše potreby. Radi vám s výberom pomôžeme, stačí sa obrátiť na niektorého z našich zástupcov.
V našej ponuke nájdete Univerzálnu murovaciu a omietkovú maltu s označením ZM-904 a klasické omietky so značením OM a JM.
Pre realizáciu omietok odporúčame použiť riešenie v podobe Jednovrstvovej omietky JM 303, ktorá je vhodná aj pre ručné nanášanie ale hlavne pre strojovú realizáciu striekaním.
Začítajte sa do niektorého z našich predchádzajúcich článkov:
Regionálni manažéri KM Beta pôsobia po celej Slovenskej republike. Vyhľadajte toho najbližšieho k vám.
Využite naše kalkulačky materiálu prostredníctvom ktorých si jednoducho spočítate spotrebu daného materiálu.
Získajte exkluzívnu zľavu na stavebné materiály. Stačí sa zaregistrovať.
Chcem zľavu